Chalupa na Krompachu

Rádi vás přivítáme na naší chalupě v Lužických horách


Chalupa v krásném koutu Lužických hor vás ráda přivítá na odpočinek a poznávání okolních krás pěšky, na kolech, v zimě na běžkách a nedalekých sjezdovkách. Tento kout Lužických hor - těsně u hranic s Německem - je klidným místem bez davu turistů.

 V chalupě jsou dva samostatné apartmány. Lze si pronajmout apartmán v přízemí, apartmán v 1.patře nebo celou chalupu. Od července 2023 bude k dispozici studio pro dva se samostatným vchodem a terasou. Takže od července je možné si pronajmout apartmán v 1.patře, apartmán přízemí, studio, kombinace apartmánů/studia nebo celou chalupu.

V apartmánu v 1. patře o rozloze 110m2 s dispozicí 3+kk je ložnice s manželskou postelí a dětskou postýlkou, druhá ložnice se 3 samostatnými postelemi, wc, koupelna s vanou a pračkou, chodba, obývací pokoj s krbovými kamny a plně vybaveným kuchyňským koutem (mikrovlnka, lednice, kávovar, sporák s troubou, rychlovarná konvice) propojený s dětskou hernou se spoustou hraček. V obývacím pokoji jsou dva gauče, které lze využít jako přistýlky.

apartmánu v přízemí o rozloze 80m2 s dispozicí 3+kk jsou dvě ložnice (jedna s manželskou postelí, ve druhé jsou dvě samostatné postele), koupelna se sprchovým koutem, wc, obývací pokoj s krbem a krásným dřevěným stolem s přímým vstupem na terasu s posezením a plně vybaveným kuchyňským koutem (mikrovlnka, lednice, kávovar, sporák s troubou, rychlovarná konvice). V obývacím pokoji je jeden gauč, který lze využít jako přistýlku. Ložnice jsou menší, čili když se do nich umístí cestovní postýlka je nutno počítat s tím,že již není mnoho volného prostoru.

Povlečené peřiny, ručníky, utěrky, drogerie a čistící prostředky, drobné potřeby jako koření, sůl, olej, čaj a instantní káva jsou v ceně. 

V Apartmánech se topí krbem (krbovými kamny) na dřevo a v každém pokoji jsou elektrické keramické topné panely s termostaty. Dřevo je v ceně k dispozici v ceně jak na topení, tak na venkovní ohýnky.

Ve studiu se samostatným vchodem o rozloze 23m2 je kuchyňská linka (mikrovlnka, lednice, kávovar, sporák s troubou, rychlovarná konvice) kvalitní rozkládací gauč, úložné prostory a posezení. V koupelně je sprchový kout a wc. Ze studia je přímý vstup na terasu s posezením. Ve studiu není možná přistýlka ani dětská postýlka. 

Venku jsou další dvě posezení, stoly a židle si lze libovolně přesouvat, na zahradě je klasické ohniště a zděné ohniště s plátem na grilování, lavičky a špalky na sezení, grily na dřevěné uhlí a napichováky na buřtíky. 

Proděti i dospělé je venku pískoviště, dětská sestava, trampolína, herní prvky (houpačky, houpací sítě), fotbalové branky na travnatém hřišti, venkovní pingpongový stůl, ruský kuželník, slackline, dětské hračky na ven,.... 

K dispozici je po dohodě cestovní dětská postýlka (jedna pevná je v apartmánu v 1.patře), standardně k dispozici jsou v apartmánech dvě dětské židličky, nočníky, wc dětská prkýnka.

Kola, lyže a běžky lze uschovat v zahradním domku na zahradě. Parkování je u chalupy a nyní se budují parkovací místa nad chalupou.

Kousek od chalupy je restaurace Na Hřebenovce s venkovním posezením, kde výborně vaří a točí skvělé pivko (cca 200m), další restaurace v Krompachu je Farma Hvozd, která má také výbornou kuchyni a nabídku nápojů (cca 1,5km). Supermarket je v 10km vzdáleném Cvikově nebo v Žitavě. 

V záložce "okolí" najdete možnost výletů.


Apartmán 1.patro

Venku "u chalupy"

                 KROMPACH

Převážně rekreační horská ves leží v širším údolí pod Hvozdem na staré obchodní stezce do Žitavy. Poprvé se připomíná roku 1391 jako ves s mlýny patřící k Milštejnu, před rokem 1549 byla známá jako sklářská osada: sklárnu zde založil Jiří Schürer, ale po roce 1700 huť zanikla. Uprostřed obce stojí pozdně barokní kostel 14 sv. pomocníků z roku 1782; v něm je pozdně barokní hlavní oltář, rokoková kazatelna z konce 18. století a kamenná křtitelnice z roku 1787. V okolí vsi je několik barokních soch ze 17. a 18. století. Původní správní budova zákupského panství z konce 16. století byla později změněna na tzv. Panský dům a dnes je v ní internátní škola. Naproti ní stálo původně další panské sídlo, které později sloužilo jako hostinec. Ten sice v roce 1885 vyhořel, ale byl opět nově postaven, znovu vyhořel po roce 2010 a nyní prochází rekonstrukcí. Poblíž stojí v patře roubený dům čp. 126 s mansardovou střechou, datovaný roku 1787.

Původně německá ves byla po druhé světové válce z větší části vysídlena.

V říjnu 1948 byl v Krompachu vedle Lípy svobody a Restaurace u zámku postaven za pomoci členů Finanční stráže pomník prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, zřejmě poslední Masarykův pomník po převratu 1948 na území severních Čech. Autorem a dárcem díla byl profesor Josef Fojtík z Prahy, který měl dům v Juliovce patřící ke Krompachu a obci často pomáhal. K převzetí záštity nad stavbou a slavnostním odhalením se podařilo získat jak MV KSČ, tak ONV Česká Lípa. Akce se zúčastnili předseda ONV Josef Korda, předseda MNV František Šulc, předseda Místní osvětové besedy v Krompachu učitel Oldřich Pohl a mnozí další hosté. Hudební doprovod obstarala dechová hudba Finanční stráže Praha. Časem začal být pomník viděn jako "ideologicky nevhodný" a posléze byl odstraněn. Replika pomníku T.G.Masaryka byla slavnostně odhalena k výročí 100 let vzniku Československé republiky v roce 2018. Lze ho najít naproti místnímu úřadu.

21. prosince 2011 byla po dlouhých jednáních slavnostně otevřena silnice pro osobní automobily s hraničním přechodem mezi Krompachem na české a Jonsdorfem na německé straně.

Tisy v Krompachu

Památný tis v obci Krompach byl po léta považován za nejstarší strom na českém území a vůbec nejstarší tis Evropy. Novodobější odhady a analýzy ale uvádějí věk zhruba 4× nižší, než původní literatura z 19. století, přesto zůstává tisem s nejvyšším obvodem v České republice. V obci rostou ještě dva další tisy nižšího věku.

Stáří Tisu v Krompachu byla minimálně od 19. století věnována pozornost kvůli jeho věku. Staré rakouské vojenské mapy uváděly, že je nejstarším stromem v Čechách. Pověsti mluvily o 2000 letech, stejně tak dobové pohlednice z přelomu 19. a 20. století. Podle odhadu z 19. století mělo být stromu 1800 let. Tento odhad bývá přisuzován Janu Evangelistovi Chadtu-Ševětínskému, Chadt však ve skutečnosti (s odkazem na Lhotského) roku 1908 uváděl, že:

"...dle poměru síly pařezů z jiných tisů ve mnohých sbírkách chovaných má asi 1000 let."

Roku 1967 provedl doc. Jaroslav Hofman z Botanického ústavu ČSAV Praze letokruhovou analýzu. Na vzorku získaném pomocí vrtu speciálním nebozezem napočítal 90 letokruhů. Zbytek kmene byl dutý, vyhnilý. Zjistil ale, že letokruhy jsou výrazně širší, než se obvykle předpokládá a než je běžné na vzorcích z jiných krajů. Podle rozpětí letokruhů vzorku dopočítal i chybějící část a srovnávací analýzou s mladšími Krompašskými tisy došel k závěru, že byl tis zasazen roku 1580. Údajně tedy nejde o zbytek původního porostu, jak se předpokládalo, ale o strom vysazený člověkem.

Objevují se ale i další názory. Některé vycházejí z toho, že je tis srostlicí tří kmenů.

Strom roste na svahu nedaleko domu č. 127, je oplocený. Kmen působí jako srostlice tří, větví se ve výšce 3 metry. Stav stromu je dobrý, odpovídající věku.

Pod tisem se údajně shromažďovalo husitské vojsko před útokem na hrad Ojvín roku 1429 (Oybin, v dnešním Německu). Pokud bychom se drželi odhadu věku doc. Hofmana, muselo jít o jiný tis, protože tento byl vysazen zhruba o 150 let později, v době nástupu Rudolfa II. na trůn.

Tis v Krompachu 2 (obvod: 251 cm v roce 2005)

Strom roste 30 metrů západně od nejstaršího tisu.

Tis v Krompachu 3

Vlevo od cesty na vrchol Hvozd (červená turistická trasa), cca 80 metrů SV od domu č. 25.

Chalupa na Krompachu
od 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!