Výlety - podrobnější popis níže
Koupání
Jonsdorf (Německo) - venkovní bazén s tobogánem (2 km), Olbersdorf (Německo) - (5 km), Zittau (Německo) - Olbersorfersee (10 km), venkovní i krytý vodní a saunový svět Trixi park (Německo) (8 km), Kristýna - přírodní koupaliště (15 km), Liberec - plavecký bazén s tobogány (22 km), Liberec - aquapark Babylon (22 km), Jablonné v Podještědí - koupaliště (10 km)
Lyžování
Běžecké tratě v okolí navazující na německé trasy.
Sjezdovka Liberec-Ještěd - lyžařské středisko (25 km), Waltersdorf - 3 vleky a 9 sjezdovek, večerní lyžování a speciální tratě na bobování (5 km), Jedlová - lyžařské středisko (25 km), Horní Podluží - lyžařské středisko (25 km)
Vyžití pro děti a dětská hřiště
V létě funguje dětský zábavný park v ledové hale Jonsdorf - velké nafukovací atrakce, motokáry.... lze využít při špatném počasí, dále je v Jonsdorfu zajímavý motýlí dům.
Výlety
Rozhledna Hvozd, Jánské kameny - přírodní geologická zajímavost, Jitrava - Bílé kameny (Sloní skály), Liberec - ZOO, botanická zahrada, lanovka na Ještěd, Lemberk - zámek, Grabštejn - hrad, Frýdlant - zámek, Heřmanice - Malevil ranč (golf, jízda na koních, tenis, squash, dětské mini-ZOO, restaurace), Jonsdorf (Německo) - motýlí dům, skalní městečko, projížďky parní lokomotivou, Oybin (Německo) - hrad, projížďky parní lokomotivou, Žitava - ZOO, CHKO Jizerské hory, CHKO Lužické hory, CHKO Česko-Saské Švýcarsko, sklárny v okolí (Kunratice u Cvikova, Lindava, Nový Bor)
Sportoviště
Krytá ledová hala v Jonsdorfu (Německo) 3km - možnost půjčení bruslí, GOLF - ranč Malevil Heřmanice 4km, Trixi park - vodní a saunový svět (Německo) 8km
Ferraty
Alpiner Grat C/ - Alpský hřeben nad Oybinem
Jeptiška - Nonnensteig C/D - Jonsdorf
JÁNSKÉ KAMENY(1,5KM)
Jánské kameny (604m) tvoří několik čedičových skal na částečně zalesněném hraničním návrší asi 1,5km severovýchodně od Krompachu. Skály jsou součástí čedičové žíly. Kolem skal vede necelý 1 km dlouhá naučná stezka. Má čtyři zastávky věnované historii Jánských kamenů, geologické stavbě, místním rostlinám a plazům.
Velmi pěkný výhled na Žitavské hory s Oybinem je z horního okraje louky na německé straně návrší.
HVOZD (NĚMECKY HOCHWALD 750m n.m.: 2,5KM)
Hvozd je jeden z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách a druhý nejvyšší vrchol Žitavských hor. Výrazný znělcový hřbet se dvěma vrcholy leží na česko-německé hranici asi 2 km od Krompachu a 2,5 km od Oybinu. Hvozd je oblíbeným výletním místem. Hlavní atrakcí je rozhledna na severním vrcholu, která je vysoká 25 metrů a vystavěna byla už na konci 19. století. Kdo se chce výhledy kochat z jejího ochozu, musí uhradit vstupné-protože stavba stojí už za hranicí, platí se v eurech.
Nejsnadnější přístup na Hvozd je z Krompachu po asi 3 kilometry dlouhé červené turistické trase.
Pod rozhlednou je restaurace "Turmbaude" a vyhlídková terasa. Na jižním vrcholu stojí restaurace "Hochwaldbaude" a vyhlídková plošina, přes kterou prochází státní hranice. Uprostřed vyhlídkové plošiny byl 25.června 2000 vztyčen nový dřevěný kříž, slavnostně vysvěcený o Velikonocích roku 2001.
Rozhledna nabízí krásný kruhový výhled do širokého okolí. Na severu Žitavské hory s malebným letoviskem Oybin, za nimi Horní Lužice s Žitavou. Na východní straně Popovy skály, táhlý Ještědský hřbet, za pěkného počasí můžeme vidět Jizerské hory a Krkonoše. Rozlehlé krajině Českolipska na jihu dominuje Jezevčí vrch, v pozadí vystupují Trosky.
SKLÁRNY KUNRATICE U CVIKOVA, LINDAVA A NOVÝ BOR
Velmi zajímavé je navštívit některou ze skláren v okolí. Mezi menší sklárny patří Sklárna Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova (15km), kde je sklárna s ukázkou práce, galerie, zahrada plná skleněných květin a dalších krás ze skla. Je také možné navštívit místní kostel, kde je skleněný oltář a většinou uvnitř probíhá výstava děl některého z umělců.
Dále je příjemná návštěva sklárny AJETO v Lindavě (18km), kde můžete navštívit sklárnu a většinou pozorovat práci sklářů i z místní krčmy.
Je možné také navštívit sklárny v Novém Boru, kde je několik možností.
PŘEHRADA NADĚJE (5KM)
Přehradní nádrž Naděje leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka pod Suchým vrchem asi 1,5 km severně od osady Naděje a 1 km jižně od Horní Světlé. Nádrž byla postavena v letech 1937-1938 a sloužila jako akumulační nádrž pro pohon mlýna a pily v blízké osadě Hamr. Kamenná přehradní hráz je 91,6 m dlouhá a 8,5 m vysoká, Velikost zatopené plochy je 1,16 ha. V současné době není nádrž vodohospodářsky využívána. Koupání je zde možné, ale na březích nejsou žádné pláže a voda je i v létě velmi studená. Nedaleko (500 m) od přehrady Naděje je Ledová jeskyně jediná svého druhu v Čechách.
V nevelké, 30 metrů dlouhé a 6 metrů hluboké puklině, vzniklé mrazovým zvětráváním, se po celý rok hromadí chladný vzduch, a tak je tady možné prohlédnout si stálou ledovou výzdobu, která je nejhezčí na jaře v době tání sněhu.
Jeskyně je domovem řady netopýrů, mezi ty nejzastoupenější patří netopýr velkouchý.
Od roku 1966 je Ledová jeskyně chráněnou přírodní památkou. V roce 1995 byla jeskyně ohrožena mohutným posunem balvanů a od té doby je bohužel pro veřejnost uzavřena i kvůli vandalským útokům, které výzdobu jeskyně značně poškozovaly. I tak je však turistická trasa k Ledové jeskyni dobrodružným výletem a navíc i v létě můžete vidět puklinu ve skále, která je naplněna ledem. Jeskyně byla v minulosti nazývána Ledová díra a sloužila jako zdroj ledu.
LUŽ (6KM)
U obce Mařenice se na území Lužických hor na samé hranici Česka se sousedním Německem k nebi vypíná Luž. Znělcová hora s nadmořskou výškou 793 metrů, německy zvaná Lausche, je nejvyšší v celém pohoří.
Až do roku 1946 stávala na Luži turistická chata s rozhlednou, které ale vyhořely, dnes už si tady návštěvníci mohou prohlédnout jen jejich základy.
Vrcholové partie Luže s pralesními porosty a mnoha zajímavými druhy zvířat a rostlin jsou chráněné přírodní rezervací a otevírají se odsud nádherné výhledy na Krušné hory a Děčínský Sněžník, České středohoří, Vlhošť, Ralsko, Bezděz a Trosky, ale také Ještěd, Jizerské hory a vrcholky Krkonoš, ale také do Německa. Na vrchol se dá vystoupat jak z české, tak z německé strany. Z té české je ideální vyrazit z areálu Horní Světlá-Myslivny, kde stojí Chata Pod Luží a Lužická bouda a odkud vede na Luž červeně značená turistická trasa. Vrchol je odsud vzdálený asi jen 1,5 kilometru.
Na vrcholu hory je vyhlídková věž, postavená v roce 2020.
OYBIN (6KM)
Romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin je asi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Stojí na temeni mohutné pískovcové stolové hory (514 m), vystupující asi 120 m nad severním okrajem letoviska Kurort Oybin. Hrad vznikl asi ve 13.století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí. Po roce 1990 byly na hradě zahájeny rozsáhlé opravy, které trvaly několik let. Byly zrestaurovány hradní věže, kostel, zdivo císařského paláce a nově upraveno muzeum. Úchvatným dojmem působí zřícenina klášterního kostela ze 2.poloviny 14.století. Na zarovnané plošině vroubené skalami je pěkně upravený hřbitov, sloužící dodnes letovisku Oybin. Vznikl zřejmě jako pohřebiště mnichů po založení kláštera. Severně od hřbitova stojí vyhlídková restaurace, postavená ve švýcarském stylu roku 1854.
Lázeňské město Oybin je velmi malebné a stojí za návštěvu.
TÖPFER (Hrnčíř 582m: 8km)
Je rozložitý kopec s plochým zalesněným vrcholem asi 1,5km severovýchodně od Oybinu a 1,5km jižně od horní části Olbersdorfu. Jeho severní stranu tvoří sráz, spadající do mírně ukloněné lesnaté krajiny v podhůří.
Töpfer je jedním z nejkrásnějších kopců v Žitavských horách.
K chatě na Töpferu se můžeme dostat po několika krásných cestách. Z oybinského údolí od Teufelsmühle sem vede strmá stezka "Krieche" (Plazivka) s mnoha kamennými schody nebo o něco delší a mírnější cesta kolem skalní skupiny Gratzer Höhle. Od Olbersdorfu sem po prudkém severním srázu vystupuje cesta "Liebigweg" (Liebigova cesta) a z východní strany přichází další stezka mezi skalami pod vyhlídkou Böhmische Aussicht. Velmi oblíbená je hřebenová cesta, která vychází z Oybinu přes Kelchsteine (Kalichy), Große Felsengasse (Velká skalní ulice), Scharfenstein (Ostrý kámen) a Louisenhöhe (Luisina výšina).
Od Oybinského nádraží sem vede také lesní silnička Töpferstraße, po které v sezóně jezdí turistický vláček.
SKALNÍ HRAD A POUSTEVNA SLOUP V ČECHÁCH (17km)
Sloup je zřícenina skalního hradu ze 13. století v obci Sloup v Čechách ležící nedaleko Nového Boru. V polovině 15. století byl hrad dobyt a zpustošen a ze středověké podoby se dochovaly jen části vytesané přímo do skály.
Hrad je památkově chráněný objekt. Značně erodovaný pískovcový skalní suk se svislými až převislými stěnami a rozhlednou. Délka skály činí 100m a šířka 60m. Těžko dostupná skála poskytovala lidem bezpečný úkryt. V průběhu historie lidmi značně přizpůsobována a postupně doplňována o další objekty. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.
V 17. století se na hradě usadili poustevníci a jeho dnešní podoba je výsledkem jejich činnosti.
Největším lákadlem této pozoruhodné památky je tajemný labyrint chodeb a místností vytesaných poustevníky do hradní skály.
Nedaleko je přírodní koupaliště Sloup v Čechách-bílá písečná pláž, restaurace, zábava, půjčovna loděk.
Za návštěvu též stojí Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách. V letních měsících jsou tu večerní programy pro děti i dospělé.
RESORT MALEVIL (6km)
Resort Malevil se nachází u obce Heřmanice u Jabloného v Podještědí. Lze si zde zahrát golf, navštívit malé dětské ZOO a další sportovní aktivity.
KLÍČ (15km)
je hora v Lužických horách. Název je odvozen pravděpodobně od staroslovanského slova kljuš, kterým se pojmenovávalo místo, odkud vyvěrala voda.
Dnes na samotném vrcholku hory ční holá skála, která poskytuje vynikající rozhled do okolí. Na trase z Nového Boru se nachází Kamzičí studánka s pitnou vodou a při cestě na vrchol mohou turisté spatřit také kamenné moře. V roce 2007 byla na sever od hory vytvořena Naučná stezka Údolí pod Klíčem.
PANSKÁ SKÁLA U KAMENICKÉHO ŠENOVA: VARHANY z pohádky Pyšná princezna (24km)
Panská skála nebo též Varhany je čedičová skála s výraznou sloupcovitou odlučností, chráněná jako národní přírodní památka, která se nachází na území města Kamenického Šenova.
ZÁMEK LEMBERK (11km)
U Jablonného v Podještědí najdete zámek Lemberk s bohatou historií. Původní středověký hrad Löwenberg byl vybudován na strmém ostrohu hory Krutina. Původní hrad chránil obchodní a vojenské stezky z Čech do Lužice. Současné jméno vzniklo komolením.
Dnešní zámek Lemberk vám představuje hned několik stavebních slohů, které během let ovládly stavbu. Obdivujte zde ranou gotiku, pozdní renesanci, rané baroko nebo klasicistní úpravy.
Na Lemberku žila svatořečená Zdislava, proslulá dobrosrdečností a svými schopnostmi z oblasti léčitelství. Její památku připomíná Zdislavina světnička a také Zdislavina studánka, která se nachází pod zámkem. Ve studánce se podle legendy nachází zázračná léčivá voda, která pomohla mnoha lidem s očními nemocemi.
HRAD GRABŠTEJN (22km)
Hrad Grabštejn se vypíná na strmém ostrohu blízko údolí řeky Lužické Nisy. Leží mezi Hrádkem nad Nisou a Chrastavou. Původní hrad nesl název Grafenštejn, dominantou širokého okolí se stala mohutná věž okrouhlovitého tvaru. Ta byla za dlouhou dobu své existence několikrát přestavěna a patří k památkám z nejstaršího období grabštejnských dějin. Na pomezí Čech a Lužnice se kdysi odehrávalo mnoho válečných střetů a muselo dojít ke kvalitnímu opevňování s flankovacími věžicemi. Nakonec opevnění několikrát přežilo i více týdnů vojenského náporu.
Vstup ke Starému zámku zkrášluje tzv. Tisíciletá lípa, tedy nejstarší dřevina. Grabštejnské návrší protkává mnoho cestiček s romantickými výhledy.
ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO (35km)
Českosaské Švýcarsko je negeografický, ale vžitý lidový název pro krajinu na obou březích řeky Labe mezi Děčínem a Pirnou. Název pochází ze sousedního území Německa, kde se od konce 18. století začalo používat názvu Saské Švýcarsko, zavedeného švýcarskými malíři, kterým zdejší krajina připomínala domovinu, Antonem Graffem a Adrianem Zinggem působícími v Drážďanech.
Toto území spadá do geomorfologických celků zvaných na saské straně Elbsandsteingebirge (česky Labské pískovce, Labské pískovcové pohoří) a na české straně Děčínská vrchovina.
V Evropě jde o unikátní krajinu budovanou kvádrovými pískovci, které vznikly zpevněním písků usazených na dně dávného moře koncem druhohor (ve svrchní křídě asi před 100 miliony let). Později, ve třetihorách byla pískovcová tabule tektonickými pohyby zemské kůry rozlámána a následnou erozně denundační činností rozčleněna v síť hlubokých kaňonovitých údolí a divokých roklí se svislými skalními stěnami a pískovcovými skalními věžemi. Kromě toho do ní ojediněle pronikly i sopečné výlevy čedičových láv (Růžovský vrch, Vosí vrch aj.).
Mimořádně rozbrázděné území odvodňované říčkami Křinicí, Kamenicí a Suchou Kamenicí ústícími do Labe zprava a menšími potoky přitékajícími zleva, umožnilo osídlení pestrou vegetací a zvířenou. Na výše položených plošinách se daří teplomilným druhům, v hlubokých roklích chladnomilným.
Tato původně hojně zalesněná oblast byla po dlouhou dobu pro člověka poměrně nepřístupná, a proto se zde zachovala poměrně nedotčená příroda.
BOTANICKÁ ZAHRADA LIBEREC (40km)
Botanická zahrada v Liberci je nejstarší botanická zahrada v České republice. Botanická zahrada se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin.
ZOO LIBEREC (40km)
Liberecká ZOO je vůbec nejstarší zahrada na území bývalého Československa. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech lze zaznamenat už v roce 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru - ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Z malého zvěřince převedeného v roce 1919 v první zoologickou zahradu pak během století vyrostlo mezinárodně uznávané chovatelské zařízení, jímž prošly tisícovky nejrůznějších zvířat a milióny návštěvníků.
JEŠTĚD (36km)
Ještěd je nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m.n.m.). Odedávna je Ještěd považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním.V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany.
V zimní sezóně nabízí Ještěd skiareál.
CENTRUM BABYLON, IQ Park LIBEREC (38km)
Centrum Babylon Liberec je zábavní komplex v centru města Liberec. V Centru Babylon můžete navštívit aquapark, IQpark a labyrint, lunapark, dětský hrad, golfový stimulátor, bowling, XD theatre, laserhot.
JEZERO, ZOO Žitava (Zittau)
U obce Olbersdorf se rozprostírá důlní jezero. Křišťálově čistá horská voda, skvělá infrastruktura a překrásný pohled na Žitavské hory jsou garancí příjemného odpočinku u vody.
Rekreační areál leží na úpatí Žitavských hor v bezprostřední blízkosti historického města Zittau (Žitava). Na 300 m dlouhé pláži naleznete také 4 volejbalová hřiště, bary, surfařskou školu, tenisové kurty a bowling.
K jezeru se dostanete autem. Před areálem je veliké parkoviště. Díky dobře vybudované síti cyklistický stezek dojedete k jezeru i na kole. Pokud pojedete vláčkem, tak nastoupíte na stanici "Teufelsmühle" poblíž pensionu a pojedete až na stanici Zittau Vorstadt a odtud půjdete asi 1km pěšky k pláži.
V Žitavě je též menší, velmi příjemná ZOO, kde se bude především dětem líbit.
KOUPALIŠTĚ JONSDORF (2km)
Koupaliště necelé 2km od chalupy, Bazén s tobogánem, dětské brouzdálko, občerstvení.
KOUPALIŠTĚ OLBERSDORF (5km)
Větší aquacentrum s tobogány
SKIAREÁL JEDLOVÁ (25KM)
Ski areál Jedlová představuje nejlepší možnost lyžování a snowboardingu v Lužických horách. Vrcholek areálu se nachází ve výšce 774m nad mořem.
Areál je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušené lyžaře, vybrat si můžete sjezdovku dle obtížnosti-modrá červená nebo černá. K dispozici máme 1200 m dlouhý vlek a 2 dětské vleky. Parkoviště je zdarma cca 700 m od nástupu na vlek, z parkoviště vás odveze náš skibus až ke sjezdovce. Večerní lyžování je na výborně osvětlené modré sjezdovce. K dispozici je jak lyžařská školička, tak výuka jak lyžování, tak snowboarding, nutná předchozí objednávka. Pro ty, co nemají lyže s sebou je zde půjčovna, která se postupně dovybavuje. Snowpark-řada různě náročných překážek a skoků ve snowparku. Jízda na banánu taženém skútrem-parádní zábava pro 5 lidí-pouze na objednávku. Obří houpačka-v provozu i v zimě, výborný adrenalinový zážitek u spodní stanice vleku.
Běžecké tratě nabízejí nádherný zážitek v krásné přírodě lužických hor. Celková délka upravovaných a značených tratí je cca 7km. Pro milovníky bruslení je zde běžecký areál pro bruslení o délce 700m.Jedlová je vyhledávaným místem milovníků bílé stopy.
SKIAREÁL WALTERSDORF (5KM)
Ski areál se nachází v příhraniční oblasti Lužických hor, v Německu, nedaleko Zittau.
BĚŽECKÉ TRASY
Žitavské hory nabízejí 40km dobře upravených tratí. Běžkařská dráha "černá brána", která vede z Walterdorfu k Lückendorfu má 19km a je vhodná pro klasický styl.
V okolí chalupy na Krompachu je mnoho běžeckých stop, když je dostatek sněhu, je možné vyjet přímo od chalupy.
FERRATY: NONNENSTEIG A ALPINER GRAT
Dvě zajištěné linky v Lužických horách- Nonnensteig C/D a Alpiner Grat. - nachází se sice v Lužických horách, ale pár set metrů za hranicí s Německem.
JEPTIŠKA - NONNENSTEIG C/D
cca 350 metrů dlouhá zajištěná cesta, kterou na pískovcovém skalním masivu Nonnenfelsen (Nonnen = jeptišky) vybudovala Žitavská sekce německého Alpenvereinu (DAV Zittau) už v roce 1994 se nachází uprostřed pískovcových věží. Začátek via ferraty je 10 minut chůze od placeného parkoviště na kraji lázeňského Jonsdorfu.
Během hodiny lezení vás zde čeká: lezení po kramlích, lanové mosty, exponovanější úseky, technické komíny a koutky, lezení na tření i krátký převísek. Ale je tu také několik odpočinkových úseků, spousty krásných výhledů na Jonsdorf a okolní pískovcové věže.
Obtížností C/D je v topu označený pouze krátký převislý úsek po kramlích těsně pod nejvyšším bodem celé ferraty, většina lezeckých úseků je kolem B.
Krátký přístup i sestup, atraktivní lezení, krásné výhledy a skalní hospůdka na vrcholu "Jeptišek"
ALPINER GRAT C - ALPSKÝ HŘEBEN NAD OYBINEM
Tato ferrata leží deset minut jízdy autem z Jonsdorfu. Parkuje se v lese nad Oybinem.
AlpinerGrat je o trochu kratší než nedaleký Nonnensteig, ale lezecky mnohem vyrovnanější. Na necelých 100 metrech hřebenového lezení je tu několik výšvihů na tření a míst, kde jsou kramle od sebe dál. Výhledy jsou zde krásné. Lezci menšího vzrůstu zde mohou mít občas problém dosáhnout. Sestup z ferraty zpět k autu je za cca čtvrt hodinu.