top of page

AKTIVITY V BLÍZKÉM OKOLÍ

LETNÍ AKTIVITY

waterslide-gbbcdbbab1_1280.jpg

Koupání

Okolí nabízí mnoho možností koupání, a to jak venkovní bazény, tak kryté bazény, koupaliště s tobogány a další.

Mezi tipy, kam jet vykoupat, patří:

Cyklistika

Lužické hory překvapí cyklisty množstvím tras, terénů, svou pestrostí a krásnou přírodou. Jenom pozor, Lužky nejsou pro ořezávátka! I když svou nadmořskou výškou nepatří mezi největší česká pohoří, skrývají v sobě parametry opravdu náročných kopců. Vyzkoušejte zdejší cyklotrasy, traily i svou kondici.

Cyklostezka
istockphoto-1211950773-612x612.jpg

Ferraty

Za návštěvu stojí určitě Via Ferrata v Jonsdorfu nedaleko hraničního přechodu Petrovice. Auto můžete nechat na velkém parkovišti v Jonsdorfu. Pozor, je dobré s sebou mít Eura, parkoviště je totiž placené. Via ferrata je přehledná a není příliš náročná, proto ji zvládne i méně zdatný jedinec.

Dále ferraty Nonnensteig (Zadrátovaná jeptiška) a Alpiner Grat, které jsou označované za nejkrásnější „české“ via ferraty. Nachází se sice v Lužických horách, ale pár set metrů (doslova) za hranicí s Německem. ​​

Turistika

Chráněná krajinná oblast Lužické hory je pokrytá převáženě lesy. K nejznámějším místům Lužických hor patří například Jedlová hora s rozhlednou, nejvyšší hora Luž s oblíbenou restaurací, vrch Klíč, který poskytuje daleké rozhledy či vrchol Hvozd s rozhlednou na německé části kopce. K raritám patří v Lužických horách jediná česká ledová jeskyně u Naděje. Za návštěvu stojí také zříceniny několika hradů, k nejzachovalejším patří Tolštejn. Zajímavý je též Sirný pramen u Horní Světlé, Skalní brána u masívu Milštejn, skalnatý vrch Pustý zámek. Celá blast je protkána velkým množstvím naučných stezek a značených tras pro cyklisty i pěší turisty. 

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je oblíbenou turistickou oblastí. K nejznámějším místům v Jizerských horách patří osada Jizerka, bývalá sklářská osada Kristiánov s muzeem sklářství,  Šámalova chata na Nové louce nebo Smědava. Fenoménem Jizerských hor jsou také rozhledna Královka, Slovanka, Bramberk, Černá Studnice, Smrk, Ořešník, Frýdlantské cimbuří, Polední kameny nebo Krásná Máří.

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Kraluje zde nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.

Turistika
skalni-hrad-sloup-1408-v1.jpg

Hrady a zámky

Zřícenina a hradu Oybin (Německo), jež je doslova magnetem pro návštěvníky Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice.

Skalní hrad Sloup na jihozápadním okraji obce Sloup v Čechách v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji.

Hrad Lemberk přestavěný na zámek u Jablonného v Podještědí v Libereckém kraji.

Hrad Grabštejn původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16.století přestavěn na výstavný renesanční zámek.

Státní hrad a zámek Frýdlant nad městem Frýdlant v okrese Liberec na severu České republiky.

Přírodní památky

Jánské kameny s výhledem na Oybin a Hvozd s řadou skalnatých útvarů, pozůstatků čedičové skalní zdi v Lužických horách ve výšce 589 až 604 m n. m.

Bílé kameny (Sloní skály) je výrazná skupina asi 20 m vysokých pískovcových skal. Přírodní památka Bílé kameny se nachází v chráněné krajinné oblasti Lužické hory jeden kilometr severně od obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká v Libereckém kraji.

Panská skála nebo též Varhany chráněná jako národní přírodní památka, známá z pohádky Pyšná princezna, která se nachází na území města Kamenického Šenova v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji.

bile_kameny_sloni_skaly_jitrava.jpg
vtat, jedl, herman (15).jpg

Rozhledny, přehrada, lanovka

Rozhledna Hvozd s nadmořskou výškou 749 m je druhou nejvyšší horou Lužických hor na německé straně.

Rozhledna Jedlová, která třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a za jasného počasí se odtud odkrývá jedinečný výhled od Krušných hor až po Krkonoše.

Přehrada Naděje, která leží v Lužických horách, na katastru města Cvikov, v hlubokém zalesněném údolí horního toku Hamerského potoka, pod severními svahy Suchého vrchu, 2,7 km jižně od Luže.

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Výlety s dětmi

Motýlí dům a lázeňské městečko Jonsdorf (Německo) se nachází kousíček za hranicemi, přibližně 35 km vzdálené od Liberce. Za návštěvu stojí dům s motýli a plazi, kde uvidíte hady, ještěry, želvy, exotické žáby, pavouky i hmyz. Pokud si chcete výlet do motýlího domu opepřit, z Žitavy/Zittau jezdí z vlakového nádraží do Jonsdorfu parní vlak.

ZOO v Liberci je nejstarší zoologická zahrada v České republice. V jejím 13 hektarovém areálu je chováno více než 170 druhů zvířat. Zoo Liberec nabízí zážitkový program Ošetřovatelem v zoo. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

V Zoopark Zittau/Žitava máte možnost zvířata nakrmit trávou nebo zeleninou, která je zde k tomuto účelu připravená, od jiných vás bude dělit pouze přirozená bariéra v podobě klády apod. (jeleni, klokani). Zvířata tu jsou opravdu na dotek a areál doplňují interaktivní prvky, dětské hřiště, přičemž jednoho z nich je součástí i “statek”, kde si mohou vaše děti vyzkoušet péči o zvířátka, ale třeba i indiánské týpí.

Resort Malevil nabízí snad všechny možnosti vyžití, na které si lze vzpomenout. Resort Malevil najdete v překrásném údolí Lužických hor nad obcí Heřmanice u Jablonného v Podještědí. Využít můžete lanové centrum, čtyřkolky, paintball, off-roady, squash, 4 bowligové dráhy Brunswick, beach volleyball, vyjížďky na koních, tenis, bazén, dětskou zoo a hřiště, kulečník, ping-pong, saunu, whirpoool, půjčovnu kol, thajské masáže a mnoho dalších.

iQpark Liberec je unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!

Sklárna v Kunraticích u Cvikova se skleněnou zahradou, ukázkou výroby skla, galerií a skleněný oltářem v místním kostelíku

Žitavská úzkokolejka aneb parním vláčkem na trase Oybin - Jonsdorf – Německo

mazlení, jeden, ovce

ZIMNÍ AKTIVITY

Běžky

V okolí chalupy Krompachu naleznete běžecké stopy. Když je dostatek sněhu, je možné vyjet přímo od chalupy. Většina běžeckých tratí navazuje na německé trasy.

Žitavské hory nabízejí 40km dobře upravených tratí. Běžkařská dráha "černá brána", která vede z Walterdorfu k Lückendorfu má 19km a je vhodná pro klasický styl.​

Lyžování

Jednou z možností, kde si zalyžovat, je Skiareál Ještěd v Liberci Liberec, které je od ubytování vzdálené cca 25 km.

Lyžařské středisko ve Waltersdorf nabízí 3 vleky a 9 sjezdovek. vyzkoušet zde můžete nejen večerní lyžování, ale i speciální tratě na bobování. Vzdálenost od ubytování je cca 5 km.

​Mezi další patří Skiareál Jedlová a Skiareál Horní Podluží, které jsou od ubytování vzdálené 25 km. 

winterberg-gfeae2e54f_1280.jpg
ice-skating-ga531cf0b3_1280.jpg

Bruslení

Krytá ledová hala - zimní stadion - v Jonsdorfu (Německo) nabízí možnost bruslení, včetně zapůjčení bruslí. Vzdálenost od ubytování jsou 3km.

bottom of page